Minimálna mzda Taliansko

Rok: 2021

Minimálna mzda v Taliansku nie je štátom nariadená. V roku 2021 Taliansko nezaviedlo ani minimálnu mesačnú a ani minimálnu hodinovú mzdu. To, koľko zamestnanec minimálne zarobí je len na dohode zamestnanca so zamestnávateľom. Všeobecne sú v Taliansku platy pod 1400€ len výnimočne. V mnohých väčších podnikoch býva minimálna mzda pre jednotlivé pracovné pozície dohodnutá v kolektívnej zmluve. V tabuľke si môžete pozrieť ako sa vyvíjala minimálna mzda v jednotlivých rokoch:

Rok Min. hodinová mzda Min. mesačná mzda
2022 nenariadená (predpoklad) nenariadená (predpoklad)
2021 nenariadená nenariadená
2020 nenariadená nenariadená
2019 nenariadená nenariadená
2018 nenariadená nenariadená
2017 nenariadená nenariadená
2016 nenariadená nenariadená
2015 nenariadená nenariadená
2014 nenariadená nenariadená
2013 nenariadená nenariadená

Mohlo by vás zaujímať:

Neváhajte a pozrite si naše odporúčané zľavy, nami obľúbené výpredaje alebo podporte vaše zdravie v športovom e-shope.

Nasledujúca tabuľka potvrdzuje, že Taliansko patrí medzi krajiny, kde ani v predošlých rokoch nebola zavedená minimálna mzda. Momentálne nie je vo vláde žiadny návrh, ktorý by zaviedol minimálnu hodinovú alebo minimálnu mesačnú mzdu. Pravdepodobne aj v roku 2022 nebude minimálna mzda v Taliansku zavedená štátom. Drvivá väčšina krajín Európskej Únie má minimálny plat definovaný. Môžete si pozrieť aké sú minimálne mzdy v Európe.

Poďme si bližšie priblížiť priemerné mzdy v Taliansku. Priemerná mesačná mzda v roku 2020 bola na úrovni 2624€. Ide o mierny nadpriemer v rámci krajín Európskej únie. V Taliansku je však až priepastný rozdiel vo vyspelosti regiónov. Bohatý sever krajiny výrazne dopláca na chudobný juh. Na severe sú oveľa vyššie mzdy a zároveň aj nižšia nezamestnanosť ako na juhu územia južnejšie od Ríma.