Minimálna mzda Dánsko

Rok: 2021

Dánsko patrí medzi krajiny, kde nie je zavedená minimálna mzda. Ani v roku 2021 nie je v Dánsku nariadená minimálna mesačná a ani minimálna hodinová mzda. Minimálne platy v krajine sa určujú na základe kolektívnych zmlúv. Väčšina firiem má odbory, ktoré zadefinujú minimálnu mzdu pre danú firmu alebo pracovnú pozíciu. Priblížme si bližšie, ako sa vyvíjala minimálna mzda v nasledujúcej tabuľke.

Rok Min. hodinová mzda Min. mesačná mzda
2022 nezavedená (odhad) nezavedená (odhad)
2021 nezavedená nezavedená
2020 nezavedená nezavedená
2019 nezavedená nezavedená
2018 nezavedená nezavedená
2017 nezavedená nezavedená
2016 nezavedená nezavedená
2015 nezavedená nezavedená
2014 nezavedená nezavedená

Mohlo by vás zaujímať:

Neváhajte a pozrite si naše odporúčané zľavy, nami obľúbené výpredaje alebo podporte vaše zdravie v športovom e-shope.

Z uvedenej tabuľky je zrejmé, že Dánsko ani v roku 2020 nemalo štátom zavedenú minimálnu hodinovú a ani minimálnu mesačnú mzdu. Podľa aktuálnej situácie to vyzerá, že Dánsko nebude mať zavedenú minimálnu mzdu ani v roku 2022. Keby sme chceli Dánsko porovnať s inými krajinami, zistili by sme, že väčšina krajín Európy má minimálnu mzdu zavedenú. Môžete si pozrieť aktuálne výšky minimálnych miezd v Európe.

Aby sme nehovorili len o negatíve, ako v krajine nie je zavedený minimálny plat, pozrime si priemerné mzdy v Dánsku. Aktuálna priemerná mzda je po prepočte na eurá približne na úrovni 4652€ za jeden odpracovaný mesiac. Táto suma predstavuje luxus, ktorý by každý Slovák len ticho závidel. Pre porovnanie platov s Európou, ide o jednu z najlepšie zarábajúcich krajín. A preto aj naďalej platí, že Dánsko je jednou z vyspelých škandinávskych krajín, kde sa oplatí pracovať.