Minimálna mzda Švajčiarsko

Rok: 2018Švajčiarsko patrí medzi vyspelé krajiny Európy, kde sa oplatí vycestovať za prácou. Aj keď ide o bohatú krajinu, vo Švajčiarsku ani v roku 2018 nie je zavedená minimálna mesačná a ani hodinová mzda. V niektorých väčších firmách poznajú pojem tzv. univerzálna mzda, kde sa zamestnávatelia dohodnú so zamestnancami na minimálnej mzde pre danú pracovnú pozíciu. Vo všeobecnosti platí, že minimálna mzda nie je nariadená štátom. V nasledujúcej tabuľke si môžete pozrieť vývoj minimálnych miezd v minulosti:

 Rok   Minimálna hodinová mzda   Mesačná 
 2018    nezavedná    neexistuje  
 2017    nezavedná    neexistuje  
 2016    nezavedná    neexistuje  
 2015    nezavedná    neexistuje  
 2014    referendom zamietnutá    referendom zamietnutá  
 2013    nezavedná    neexistuje  


Zaujímavá tabuľka? Alebo zaujímavé rozhodnutie? Čo myslíte? Aká bude minimálna mzda vo Švajčiarsku v roku 2019? Asi si všetci domyslíme. V roku 2014 sa konalo aj referendum, kde voliči jednoznačne povedali NIE minimálnej mzde na úrovni nad 3000€. Výsledok bol jednoznačný. Vyše 70% voličov bolo proti zavedeniu celoštátnej minimálnej mzdy. Argumenty proti zavedeniu bola znížená konkurencieschopnosť a obavy zo zrušenia niektorých pracovných miest.

Vzhľadom na to, že Švajčiarsko nemá zavedenú minimálnu mzdu, určite Vás prekvapí priemerná hrubá mesačná mzda, ktorá je v roku 2017 na úrovni 5950€. Po odpočítaní daní a odvodov Vám ostane cca. 4770€. Vo Švajčiarsku dostanete výplatu vo švajčiarskych frankoch. Údaje sú prepočítané stredovým kurzom v roku 2018.